PrEP як стиль життя без ВІЛ

Потенційний ризик інфікуватися ВІЛ під час сексу – це той відомий багатьом нам страх, який часто слугує перешкодою до сексуальної свободи та розкутості. На щастя, науковці давно працюють не тільки над пошуком нових методів лікування ВІЛ, а й над вдосконаленням засобів запобігання інфікуванню – PrEP (ДКП, або доконтактною профілактикою), яка вже кілька років доступна в Україні і береже нервові клітини та здоров’я багатьох українців. Все, що потрібно знати про можливість убезпечити себе від небажаних наслідків сексуального задоволення та як отримати доступ до цих ліків в Україні, розкаже герой нашого блогу. У нього ми взяли інтерв’ю та дізналися, як воно бути PrEP-юзером та до чого потрібно готуватися усім тим, хто зацікавився цією новітньою стратегією профілактики ВІЛ, яка уже спричинила революцію серед сексуально-активних людей цілого світу.

 

Вже понад рік як багато українських хлопців стали на програму доконтактної профілактики ВІЛ, відомішу в світі як PrEP.

Ми поцікавилися в одного з них, як змінилося сексуальне життя і свобода у виборі партнерів чи партнерок після того, як він став учасником цієї безкоштовної програми.

 

– Як давно ти приймаєш PrEP?

– Минув майже рік, як я випив свою першу таблетку для профілактики ВІЛ. Шлях до прийняття такого рішення був непростим, але бажання зберегти свій ВІЛ-негативний статус перемогло усі сумніви. Через свою параною що місяць-два я регулярно перевіряюся на ІПСШ. За рекомендацією консультантів програми я також пройшов вакцинацію від гепатиту В.

 

– Розкажи детальніше, чому ти вирішив почати приймати PrEP?

– Коли до мене прийшло усвідомлення того, що мені подобаються чоловіки, я почав відчувати глибокий страх перед зараженням ВІЛ, адже це захворювання часто асоціюється з представниками гей-ком’юніті.

 

* Так, до речі, в сфері ВІЛ/СНІДу чоловіки, що мають секс із чоловіками (ЧСЧ), – це ключова група людей, уразливих до ВІЛ, і поки єдина, де епідемія не йде на спад, а продовжує рости. На жаль, це характерно не лише для України, але й для розвинених країн Заходу. (ред)

 

До того, як я почав приймати PrEP, мій секс був захищеним майже завжди. Але навіть регулярне використання презервативів не дає 100% гарантії уникнення ВІЛ, тим паче – захворювань, що передаються статевим шляхом. Особисто я знаю декілька випадків серед друзів, які інфікувались сифілісом чи гонореєю, коли практикували лише оральний секс та петінг.

В мене були серйозні блоки перед чоловіками, які зізнавалися мені у своєму ВІЛ-позитивному статусі. Дуже часто після такого камін-ауту я навіть якщо і погоджувався на секс, то потім ще кілька місяців панікував з приводу можливого інфікування. Це при тому, що мені відомі результати досліджень, які свідчать, що ВІЛ-позитивні люди, які приймають антиретровірусну терапію, не можуть передати ВІЛ нікому, адже мають невизначуване вірусне навантаження. Але цей страх був, і мені було важко його перебороти.

 

 – Коли ти вперше почув про PrEP?

– Вперше про існування таблеток, які запобігають інфікуванню ВІЛ, я дізнався від моїх американських друзів. У них ці таблетки називають “Трувада”. Але я скептично до цього ставився, адже, наскільки мені відомо, вони купували ці препарати самостійно і їхня ціна була настільки високою, що навіть за умови появи їх в Україні, я б не зміг собі цього дозволити.

Проте за деякий час з’явилася інформація, що в Україні запустили пілотний проєкт PrEP, учасники якого мали змогу протягом року безкоштовно отримувати річний курс цих препаратів. В Україні назва цього препарату відрізнялася від американської. Як пояснили мені потім фахівці, нас забезпечують не американськими оригінальними препаратами, а так званими дженериками, – тобто індійськими “копіями”. Скажу чесно, після цієї інформації я засумнівався в тому, чи хочу ставати кроликом для експерименту. Але на цю програму стало багато моїх знайомих, а їхні відгуки свідчили, що ці препарати в принципі не мають побічних ефектів. Дослідження ж говорять про їхню високу ефективність, яка зовсім не поступається західним оригінальним пігулкам за якістю.

Після довгих роздумів я все-таки прийняв рішення спробувати і почав приймати PrEP. На це також повпливав факт недавнього знайомства з хлопцем, з яким ми дуже зблизилися і потім почали зустрічатися. На певному етапі наших стосунків виявилося, що в нього ВІЛ, і консультант запитав, чи має він постійного сексуального партнера, яким на той момент був я. Йому порекомендували повідомити мене про набутий ВІЛ-статус і запросити також здати тест на ВІЛ та у випадку негативного результату – стати учасником програми доконтактної профілактики. Я, звісно, погодився, бо на той момент вже був закоханий, але піклувався про своє здоров’я.

Так сталося, що ми почали приймати пігулки разом: я з метою запобігання інфікуванню, а він – з метою лікування. Це, до речі, дуже нас об’єднало.

 

– Розкажи, чи складна сама процедура отримання PrEP?

– Якщо чесно, зараз вона стала значно простішою, ніж раніше. Наприклад, раніше було необхідно їхати в лікарню, щоб стати на програму, здати всі необхідні аналізи і лише за кілька днів можна було отримати свої пігулки. А зараз, наскільки мені відомо зі слів друзів, це все вирішується в одному місці буквально за 20 хвилин. 

Дуже важливо врахувати те, що в Україні цю можливість надають безкоштовно! Багато хто в світі про таке тільки мріє. 

Я ще пам’ятаю всю цю бюрократію: заведення карточок, регулярні аналізи, стояння в черзі. А зараз це все стало настільки зручно та оперативно, що я навіть трохи заздрю тим хлопцям, які почали приймати PrEP тепер, а не декілька років тому (як це було в моєму випадку). 

 

– Існує думка, що регулярне вживання PrEP викликає серйозні побічні ефекти. Розкажи про свій досвід.

– Наскільки мені пояснювали фахівці, PrEP виходить з організму через нирки. Саме тому, важливо контролювати їхній стан та здавати сечу на кліренс ендогенного креатиніну – аналіз, який оцінює очисну здатність нирок. Я вже понад два роки приймаю PrEP і в мене все в нормі.

З неприємного – це лише рідкий кал на перших тижнях початку прийому PrEP. Потім таких проблем я не спостерігав. З печінкою, до речі, також все в нормі, з чого роблю висновок, що на загальний стан здоров’я PrEP негативно не впливає. Принаймні суттєвого дискомфорту за собою я не спостерігаю.

 

– Головні болі, нудота тощо? Бували?

– Ні, в мене ні. І у моїх знайомих наче теж.

 

– Я знаю, що є декілька схем прийому PrEP. Розкажи, як приймаєш його ти.

– Особисто я приймаю одну таблетку щодня. Перші місяці в мене стояло нагадування на будильнику, але потім я звик, і тепер це стало моєю звичкою. Щоправда, є ще й інша схема прийому препаратів – на вимогу, або, як кажуть, «on-demand». Це коли ти приймаєш PrEP не щодня в один і той самий час, а лише тоді, коли плануєш секс. Наскільки мене інформували консультанти, вона теж демонструє високу ефективність захисту від ВІЛ. Коли ми з моїм партнером розбіглися, я припинив прийом PrEP, бо в цьому не було потреби, а секс в мене був рідко і захищений. 

Дещо згодом я декілька разів пробував цю другу схему і залишився нею задоволений. Принаймні я зберіг свій негативний ВІЛ-статус. Там така штука, що потрібно випити дві таблетки одразу мінімум за дві години до сексу, а потім за добу після першого прийому – третю таблетку, а ще за добу після другого прийому – четверту. Буває так, що секс трапляється між прийомами. В такому випадку головне запам’ятати, що якщо секс відбувся ще раз (чи не раз), то після нього завжди потрібно ще мінімум два дні пити по таблетці. Єдина негативна сторона цієї схеми – це те, що можна забути про прийом третьої або четвертої таблеток. В мене був один раз, що останню таблетку я випив не за 24 години, а за 40  (згадав вже на роботі, а із собою взяти не додумався). Мене пронесло, але після цього випадку я повернувся на щоденну схему прийому.

 

– Розкажи, як PrEP повпливав на твоє сексуальне життя? Чи став ти розкутішим? Що змінилося?

– Найбільше, на що в моєму випадку повпливав PrEP, – це психіка. В мене вже немає страху, що я можу інфікуватися ВІЛ. Зрозумій мене правильно, я виріс у 90-х, і нас ще зі школи лякали цим невиліковним захворюванням. PrEP також позитивно вплинув на моє ставлення до людей, що живуть з ВІЛ. Тепер ВІЛ-позитивний статус мого сексуального партнера не є для мене проблемою. Це дуже вагомий вклад в контексті дестигматизації ЛЖВ. Я й сам почав зустрічатися з ВІЛ-позитивним хлопцем. І нехай наш роман був не на все життя, я думаю, що цей досвід був дуже цінним для нас обох, адже я підтримав і не кинув його, коли дізнався, що в нього виявили ВІЛ, зумівши вийти з цих стосунків з негативним статусом. До речі, останні місяці ми з ним не використовували презервативів під час сексу взагалі.

Також я знаю одну дискордантну гей-пару, де у ВІЛ-негативного партнера були психологічні блоки під час сексу з його ВІЛ-позитивним партнером, і вони обоє не могли нормально розслабитися. І хоч коли вони познайомились, ВІЛ-позитивний партнер вже давно був на терапії і його вірусне навантаження було невизначуваним, але якось у розмові вони зізналися, що мають цей страх “а що як не пронесе”. PrEP в цій парі зіграв ключову роль, і вони разом вже майже два роки. Я вважаю, це круто.

Моя історія стосунків мала дещо драматичніший фінал, і ми з моїм партнером врешті-решт вирішили розстатися. Я дуже переживав після розриву, і щоб трохи забутися в своєму нещасті я почав часто змінювати сексуальних партнерів. Клин клином, як то кажуть.

Щоправда, після наших стосунків у мене залишилося дві не дуже корисні звички: я полюбив секс без презервативів і мені стало складніше відмовляти партнерам, які хочуть зайнятися зі мною сексом без гумки. Мені просто буває складно наполягати на своїй позиції, і я піддаюся впливу сильних вольових чоловіків. Є таке.

Тому за останні кілька місяців я лікувався від хламідіозу (про який навіть не підозрював, адже у чоловіків він найчастіше протікає безсимптомно), а також пройшов складний курс лікування від сифілісу. Щодо останнього, то тут не так була проблема не користування презервативом, як того, що інфікування сифілісом відбулося під час незахищеного орального сексу (але я не знаю людей, які б робили це з презервативом). Штука неприємна, складна в лікуванні, але, на щастя, виліковна. А тепер уявіть собі, якби не PrEP, то я міг би не зберегти свій ВІЛ-негативний статус…

 

– А які ще є негативні наслідки прийому PrEP (окрім побічних ефектів)? Чи є щось, від чого ти хотів би застерегти наших читачів?

– Про основні наслідки я вже трохи розповів. Єдине, що я ще хотів би додати – це те, що на хвилі росту популярності PrEP у Києві серед хлопців з гей-ком’юніті стало більше тих, хто практикує хімсекс та bareback (секс без презервативів). Це все в комплексі створює додаткову негативну конотацію у відношенні загального населення (і не тільки) до гей-спільноти. Бувало таке, що після встановлення статусу на Hornet, який вказує, що я ВІЛ-негативний і приймаю PrEP, деякі хлопці відмовлялися мати зі мною секс, бо вважали, що “всі, хто юзає PrEP – сифілітики та не вилазять із шкірвендиспансерів”. Це не так. Хоча ріст епідемії ІПСШ дійсно спостерігається, і зараз все частіше я чую від знайомих і партнерів, що вони лікуються чи лікувалися від гонореї, сифілісу чи хламідій, але ж блін… Так, PrEP не вирішує всіх проблем, але завдяки йому тепер ти можеш не паритися хоча б щодо ВІЛ – з ким би ти не був, що б ти не робив, та в якому стані б не перебував.

 

– Що б ти хотів ще сказати нашим читачам або тим, хто має сумніви щодо вживання PrEP?

– Я б хотів сказати, що приймати чи не приймати PrEP – це особисте рішення кожного. Так само як і вибір використовувати презервативи чи ні. Але скажу від себе, що краще приймати і бути спокійним. Адже в житті буває всяке, і я вважаю, що якщо є можливість використовувати додаткові превентивні засоби в контексті інфікування ВІЛ, то краще їх вжити. Краще не мати ВІЛ, ніж мати. Крім того, це абсолютно безкоштовно.

 

Тим, хто вирішив приймати PrEP, рекомендуємо сайт prep.com.ua, де можна зареєструватися та стати учасником безкоштовної програми, а також отримати особистий соціальний супровід та консультацію фахівця.

Підписатись на дайджест  • X