«Шо це за фігня вилізла?»: про що можуть свідчити червоні цятки на пенісі

У більшості випадків цятки виявляють після незахищеного статевого акту, і це стає рушійним фактором для відвідин дерматовенеролога. Але бувають випадки, коли така висипка не спричиняє серйозної небезпеки й зникає вже за дві доби.

Можливі причини

Навіть тривалий прийом антибіотиків (особливо тих, які пригнічують імунітет) може спровокувати появу червоних цяток на голівці та крайній плоті. Зазвичай вони проходять самі протягом тижня, а таке явище називають медикаментозним кандидозом.

Як ми вже знаємо, появу червоної висипки на статевому члені у чоловіків можуть викликати грибкові, венеричні й алергічні захворювання.

Серед них:


– Контактний дерматит. Досить поширене явище, яке може провокувати появу цяток червоного кольору на голівці статевого органа навіть у маленьких хлопчиків. Алергени можуть перебувати у трусах (особливо синтетичних), милі, мочалці або гелі для душу. Висипання можуть супроводжувати сильна сверблячка і почервоніння в ділянці паху. Біль і печіння в ділянці уретри трапляються нечасто.


– Кандидоз. Іншими словами – чоловіча молочниця, симптомом якої є поява дрібних червоних плям на голівці та крайній плоті, які зазвичай супроводжуються сильним свербінням, білим нальотом і неприємним запахом. Це грибкове захворювання передається статевим шляхом, тому діагностику і лікування проводять відразу в обох партнерів. Розрізняють дуже багато видів кандидозу, але найпоширеніші форми – гостра та хронічна. Перша піддається лікуванню дуже добре, з другою часто виникають труднощі через ускладнення у вигляді інфекцій сечостатевої системи.


– Баланопостит. Дуже поширене захворювання, яке трапляється у 11% всіх чоловіків. Має безліч форм, залежно від характеру проявів і шляхів зараження. Червоні цятки на голівці статевого члена спостерігають практично при всіх формах. Найчастіше діагностують кандидозний баланопостит, і крім висипань можуть спостерігати білі «ковтунці» на голівці і крайній плоті, які легко прибираються рукою або струменем води з крана. Також до симптомів можуть додатися сильне свербіння в ділянці всього паху. У запущених випадках присутній різкий кислуватий запах.


– Сифіліс і гонорея. У деяких випадках початкові стадії гонореї та сифілісу може супроводжувати поява на голівці у чоловіків плямистої висипки червоного кольору. Для підтвердження діагнозу потрібен не тільки огляд лікаря, але і зішкріб з осередків ураження, мазок з уретри і аналіз крові.

На жаль, навіть при появі явних ознак будь-якого захворювання, багато чоловіків до дерматовенеролога не поспішають. Особливо це стосується кандидозного баланопоститу, для якого характерне раптове зникнення всіх симптомів без будь-якого лікування. Багатьох це вводить в оману, і вони думають, що повністю позбулися хвороби.


Насправді кандидозний баланопостит вимагає правильної діагностики та відповідного лікування. У простих випадках лікар призначає одноразовий прийом системних препаратів з діючою речовиною флуконазолом. Запущені випадки вимагають тривалого систематичного лікування із застосуванням антибіотиків й протигрибкових препаратів. У деяких ситуаціях можуть навіть вдатися до операції з видалення крайньої плоті.

Найкращою профілактикою і попередженням всіх видів баланопоститу вважають:

посилену особисту гігієну
усунення фімозу
захищений секс
своєчасне звернення до лікаря після виявлення будь-якого симптому захворювання.

У деяких випадках лікар може порекомендувати часту зміну спідньої білизни і промивання пенісу розчинами антисептиків (хлоргексидин або фурацилін).

Контактного дерматиту не позбутися доти, доки осередок ураження не перестане стикатися з алергеном. Тому видаляємо алерген, у важких випадках може бути показаний прийом антигістамінних препаратів. А ось венеричні захворювання (особливо сифіліс) вимагають комплексного і тривалого лікування – навіть зникнення всіх симптомів не гарантує повного одужання.

Пам’ятай, що червоні цятки на голівці статевого члена – це більш ніж достатній привід для походу до лікаря. Це може бути як дерматовенеролог, так і уролог. Краще не затягувати і не сподіватися на раптове та швидке одужання. Якщо симптоми не проходять протягом декількох днів – бігом до фахівця 😉

Підписатись на дайджест  • X