У всьому винні геї? Наш ТОП зашкварних міфів про мавпячу віспу

Вірус мавпячої віспи, випадки якого все частіше реєструють у США та Європі, вже у всіх на слуху через надмірно великий резонанс в інформаційному просторі. Нумо розбиратися, що про цей вірус відомо. 
Тож що ми знаємо станом на зараз:
– Серед людей мавпяча віспа поширюється через тісний контакт з хворим, в якого є характерна висипка. Також є імовірність передачі через предмети побуту та повітряно-крапельним шляхом. Однак контагіозність цього захворювання навіть близько не така, як в останніх штамів COVID-19.
– Інкубаційний період – від 5-21 день.
– Симптоми: підвищення температури тіла, інтоксикація, типові висипи у вигляді пухирців (спершу на обличчі, кистях та підошвах, а далі – по всьому тілу, включаючи статеві органи). За 2-3 тижні симптоми, як правило, зникають самі.
Як і з будь-яким відносно новим (або добре забутим старим) явищем, природно, що довкола цієї теми починають формуватися міфи. Оскільки ці міфи можуть бути шкідливішими для суспільства за сам вірус, ми взялися за їхнє розвінчування.
Мавпяча віспа – штучний вірус і винахід біолабораторій
Улюблений міф конспірологів ще з часів ВІЛ та COVID-19. І хоч мавпячу віспу порівнюють із сумнозвісною натуральною віспою (вірус якої, до слова, зберігають в одній із російських біолабораторій), але звинувачення в штучному створенні вірусу – безпідставні, адже для світової науки мавпяча віспа не є чимось новим. Це рідкісна інфекція, яку поширюють дикі тварини в країнах Африки, а випадки цього захворювання у людей фіксують вже понад 50 років.
Проте в чому можна звинуватити росію – так це в штучному поширенні фейків у пропагандистських ЗМІ. Мета дезінформації зрозуміла: це допомагає відвернути увагу світової громадськості від війни, яку розв’язала країна-агресорка в Україні.
Роздути проблему – так, це росія може. Винайти вірус – пффф, не смішіть.
Мавпяча віспа – захворювання, яке передається статевим шляхом
Так, мавпяча віспа дійсно може передаватися через тісний контакт статевих органів або секс-іграшок, які мали контакт з інфікованим. Але не варто відносити її до категорії ІПСШ тільки тому, що це захворювання може передаватися через секс. Це один із, але далеко не єдиний спосіб передачі, адже існують й інші: через укуси тварин (гризунів, серед яких в тому числі були виявлені випадки поширення), через вживання продуктів із наявним вірусом, а також повітряно-крапельним шляхом від людини до людини.
Також некоректним вважають порівняння мавпячої віспи з генітальним герпесом. Так, вони мають дещо схожу симптоматику, але це два абсолютно різні віруси та протікання хвороби теж дуже різниться.
У всьому винні геї
Міф, який активно циркулює в гомофобному дискурсі. Саме його з найбільшим задоволенням смакують різні проросійські сайти-помийки. Чи варто їм вірити – думаємо, запитання риторичне.
Вищу концентрацію цього захворювання серед представників гей-ком’юніті пояснюються, що, за статистикою, чоловіки, що мають секс із чоловіками (ЧСЧ), частіше здають аналізи та перевіряють стан власного здоров’я в порівнянні із загальною масою населення. Так історично склалося, що саме ЧСЧ – найбільш вразлива група до інфікування ВІЛ/ІПСШ. А культура догляду за собою та систематичної діагностики продиктована високою концентрацією ВІЛ/ІПСШ в межах цієї спільноти. Відтак, робити припущення, що мавпяча віспа почала активніше поширюватися, бо «хтось знов переспав з мавпою» – це лише чиїсь фантазії, які, скоріш за все, не мають нічого спільного з реальним станом речей.
Є загроза глобального поширення цього вірусу, як і COVID-19
Здається, все-таки, ні. Мавпячу віспу відносять до ДНК-вірусів (тоді як COVID-19 – РНК-вірус), а це означає, що вона не така схильна до мутацій як РНК-віруси (включаючи коронавірус).
Можна зробити попередній висновок: мавпяча віспа набагато менш заразна, ніж коронавірус.
Вакцини від цього захворювання немає
Існує вакцина від натуральної віспи, яка демонструє високу ефективність у профілактиці мавпячої віспи. Проблема лише в тому, що остання кампанія з вакцинації припала на кінець 70-х, коли над натуральною віспою було оголошено перемогу.
За найсвіжішою інформацією від ВООЗ, масова вакцинація проти мавпячої віспи не потрібна. Відтак, вакцинуватися чи ні – залишиться питанням самостійного вибору кожного.
Тож, як бачимо, поки все не так страшно і розводити паніку не слід. Та турбота про власне здоров’я зайвою не буває, тому все ж легковажного ставлення до цього вірусу рекомендуємо уникати.

Підписатись на дайджест



  • X