Війна – (не) час для експериментів? Відповідь психолога

Війна – (не) час для експериментів? Відповідь психолога

 

Наше недавнє опитування показало цікаву тенденцію: кількість незахищених сексуальних контактів серед його учасників після початку війни зросла на 20%. А це кожен п’ятий опитаний, який заявив, що пробував незахищений секс з часу початку повномасштабної воєнної агресії.

 

Нам стало цікаво, чому так відбулося. За роз’ясненням ми звернулися до психологині Заріни Давлетшиної:

 

“В чому полягає істинна мотивація людей, які відважуються піти на сексуальні експерименти або спробувати щось більш сміливе, ніж раніше – сказати важко. Але якщо помислити та запропонувати власні припущення, то я б тут шукала причину у двох основних, на мою думку, аспектах. 

 

Перший – людина в стресовій ситуації, що пов’язана з вірогідною загрозою життю, часто починає задумуватись над тим, що він чи вона встигли зробити такого, чого раніше дуже хотілося. Війна – це якраз ті обставини, коли в людини можуть з’являтися думки про нереалізовані бажання чи фантазії, пориви до яких раніше стримували внутрішні блоки чи моральні аспекти. Якраз ці блоки або моральні межі стають у кризовий момент гнучкими, адже «завтра може не настати, тому треба брати від життя все». А ці пориви можуть бути реалізовані в будь-чому: від незахищеного сексу до хімсексу чи брутального БДСМ. Але і наслідки бувають також різні: від інфікування якимось захворюванням до залежності чи навіть травм.

 

Другий аспект – це сексуалізація переживань. Людина не занурюється в глибину втрат і не проживає це по стадіях горювання, а сексуалізує їх. У цьому випадку секс – це злив напруги, за якою ховається відсутність готовності переживати колективне горе. Коли щось пережити неможливо, психіка завжди включає свої захисні механізми, які якраз знаходять свою реалізацію в повторюваних поведінкових патернах, які по суті стають залежністю. А залежність може бути будь-якою: алкоголь, секс, наркотики тощо.

Та будь-яка залежність – це не ок. Прикро, що нам доводиться переживати ці непрості часи. Але дуже важливо пам’ятати: як би важко не було, ми не маємо втрачати найголовнішого – нашого здоров’я, в тому числі й психологічного.”

 

Ми не моралізуємо та не закликаємо впадати в затяжну депресію і заливати своє горе сльозами (хіба що дуже хочеться, але тоді це краще робити в безпечному місці та під час повітряних тривог дотримуватись правила двох стін 

 

Життя в тебе одне, і ти маєш право розпоряджатися ним як тобі завгодно. Але якщо ти робиш якийсь ризикований крок, то краще пам’ятати, що потім тобі ж самому може бути не окей.

Ми лише інформуємо та закликаємо до корисних звичок, де вміння усвідомлено зберігати баланс – це той важливий аспект, який дозволить зберегти психологічне і, як наслідок, – фізичне здоров’я.

 

Підписатись на дайджест  • X