Отже, ти вирішив нарешті відростити бороду. Май на увазі — перший етап цього процесу вимагатиме від тебе неабиякої витримки, бо чекати доведеться мінімум 20 днів.
З чого розпочати?
Чим чистіша й здоровіша шкіра, тим швидше росте борода. Ретельно змивай надлишки жиру і бруд зі шкіри двічі на день — вранці та ввечері. Два рази на тиждень користуйся ніжним скрабом для обличчя, щоб позбутися ороговілих клітин шкіри, які забруднюють пори й викликають запалення та почервоніння. Дуже важливо використовувати зволожувальний крем для гідратації й підтримки здоров’я шкіри, волосся та його коріння. Це буде основою для правильного росту бороди, а також значно поліпшить колір твого обличчя.
За два-три тижні все, що могло вирости на обличчі — виросте, а в тебе складеться вичерпне уявлення про те, володарем якого ресурсу ти є. На цьому етапі борода лише набирає сили, тому заспокойся і тренуй терпець.
Надавати бороді чіткі обриси має сенс десь за місяць. Коли період титанічного очікування мине, може виявитись, що від бороди у тебе – лише острівці не дуже густого волосся. Не засмучуйся! Просто зверни увагу на можливі варіанти локалізації волосся на окремій ділянці обличчя: наприклад еспаньйолка або шкіперська (англійська) борода.

Яку форму бороди обрати?
Якщо волосся рівномірно виросло по всій нижній частині обличчя — варіантів стайлінгу стає набагато більше. У пошуках ідеальної бороди орієнтуйтеся на форму твого обличчя.
- Овальне обличчя. Ця форма є ідеальною. Якщо природа надала тобі саме таку форму — сміливо обирай будь-яку бороду, з великою ймовірністю вона тобі личитиме.
- Кругле обличчя. Для того, аби нівелювати зайву ширину обличчя, треба візуально його подовжити. Цього досягти допоможе борода у формі трапеції. Забудь про бакенбарди: вони лише додатково округлять щоки.
- Трикутне обличчя. Загострене підборіддя згладить об’ємна борода середньої довжини. Цапина борідка — протипоказана, якщо не хочеш виглядати оперним Мефістофелем.
- Квадратне обличчя. Тут все зрозуміло: твій вибір — круглі обриси. Довжина – за бажанням, але борода в будь-якому випадку повинна зробити лінії обличчя більш м’якими. Універсальний варіант – триденна щетина.
- Витягнуте обличчя. Довга борода у цьому випадку заборонена. Чим коротшою вона буде, тим краще. Можна спробувати бакенбарди та варіації на тему еспаньйолки.
Важливо враховувати і свій зріст та комплекцію. Довга борода перетворить невисокого чоловіка у садового гнома, а плечистий здоровань з крихітною еспаньйолкою буде виглядати кумедно. Чим ти вище й фізично міцніше, тим пишнішу бороду можеш собі дозволити.
І ще одне універсальне правило, яке варто застосовувати незалежно від типу бороди: жодного волосся на шиї! Щоки, звісно, теж краще голити начисто, але тут можливі варіанти, а ось з шиєю все строго: 2-3 сантиметри вище кадика — зона, що має бути вільною від волосся.
Правила догляду
Арсенал предметів, необхідних будь-якому бороданю, дуже скромний: мийний засіб, гребінець і добрий тример. Олія, віск та інші штуки з барбершопів — на твій розсуд і гаманець, без них легко можна обійтися.
Борода сильно вбирає запахи. Аби не перетворювати бороду на сховище запахів після бізнес-ланчу, регулярно мий її. Можна використовувати спеціальний шампунь, але і будь-який м’який засіб для вмивання чудово виконає свою справу. Мило не варіант: воно відчутно сушить шкіру, викликає свербіж, подразнення і відчуття утягнутості.
Гребінець потрібен не тільки володарям довгих борід. Практично будь-яка рослинність на обличчі виглядає краще, коли вона є розчесаною і пригладженою. Крім того, ця процедура замінить масаж, який корисний для прискорення росту волосся.
Лайфхак: Аби борода, яка колить стала трохи м’якішою, нанеси на неї 3-4 краплі мигдалевої олії перед розчісуванням.
Тример — універсальний інструмент. Це справжній бро будь-якого бороданя. Встановивши певну довжину стрижки, можна надати чудового вигляду волоссю і підтримувати бороду в ідеальному стані. Він здатен навіть замінити бритву. Головне — не економити на ньому 😉