Йога VS Спортзал

Пілатес чи pole dance, медитації чи настільний теніс – сучасне місто пропонує своїм мешканцям сотні різновидів навантажень, котрі одночасно розважають і підтримують тіло в гарній фізичній формі. Та якщо ти тільки починаєш займатися спортом, обрати конкретне заняття, яке точно підходить для поставленої тобою мети – непросто. Починаємо з азів: спортзал та йога – чим вони відрізняються в плані впливу на твоє фізичне та моральне здоров’я, як правильно комбінувати ці тренування та не зашкодити собі непрофесійним біохакінгом?

Спортзал – для тіла

Більшість видів фізичних вправ – в тренажерній залі, на плаванні, під час аеробіки – в першу чергу покликані задовольнити наші естетичні вимоги до власного тіла. Вони допомагають спалювати надлишкові калорії, підкорювати собі слабкі м’язи та небажані жирові відкладення, насолоджуватися картинкою, все ближчою до уявного ідеалу, яку ти бачиш у дзеркалі (втім, фотографувати її зовсім не обов’язково: вчені університету Брунел, наприклад, виявили, що люди, які полюбляють робити селфі в спортзалі, з великою ймовірністю страждають від легкої форми психічного захворювання – нарцисизму).

Деяким спортсменам спортзал заміняє зустрічі з психологом та anger-management: регулярні фізичні навантаження знімають щоденні напруження та стрес, допомагають звільнитися від робочих думок і на пару годин поринути в світ, де не існує бізнесу, фінансів, звітів та обов’язків. Втім, не забувайте: цей ефект є бажаним, проте не обов’язковим – в першу чергу спортзал впливає на рельєф торсу, а не мозкових звивин.

Йога – для душі (спойлер: і для тіла теж)

Індійське поняття йоги взагалі не є видом спорту: це комплекс духовних, фізичних і психічних практик, що покликані піднести людину на новий, вищий рівень просвітлення. Іншими словами, підтягнуті м’язи та прес, який ти можеш заробити внаслідок регулярних занять йогою, є скоріш неочікуваним приємним бонусом, а не самоціллю. Не вір удаваній простоті асан та замріяним обличчям людей, які з посмішками відтворюють їх на рекламних буклетах спортзалів. Комплекси фізичних вправ, котрі в ідеалі комбінуються з вивченням східних філософій, пов’язані зі статичним напруженням м’язів, гнучкістю та повним контролем над власним тілом, яких можна досягти лиш внаслідок напружених тренувань. Не дивлячись на цей виклик, понад 200 мільйонів людей по всьому світу відносять себе до послідовників йогічних практик. Йога швидко стає не обмеженим кількома годинами на тиждень спортивним навантаженням, а стилем життя. Не в останню чергу це відбувається і тому, що йогою, на відміну від занять в спортзалі, легко займатися в домашніх умовах.

Закресліть VS, поставте &

Найефективнішим способом узяти від обох спортивних практик найкраще – поєднати спортзал та йогу в своєму розкладі. Та пам’ятайте: під час занять йогою м’язи розтягуються і трохи подовжуються, в той час як вправи «з вагою» змушують їх скорочуватися. Не рекомендовано ставити настільки різні тренування на один день: тілу потрібна перерва, аби без напруги повернутися до звичних форм. Тому перше правило yoga & gym – повноцінний відпочинок  (наприклад, 3 рази на тиждень – заняття йогою, 2 рази на тиждень – тренажерний зал, 2 дні на тиждень – спокій). Якщо можливості запланувати заняття на різні дні тижня немає, зробіть між ними перерву принаймні в 6 годин.

В такому випадку важливо звернути увагу і на послідовність занять. Зазвичай після йоги людина відчуває прилив енергії, легкість та душевний підйом, а після тренування в спортзалі – фізичну втому. Проте в певних випадках вправи можуть мати і протилежний ефект: важливо – визначити саме твої індивідуальні схильності і відповідно до них призначати тренування на ранок чи вечір.

Що ще важливо враховувати, плануючи свою спортивну рутину? Консультації з професіоналами. Складний та чутливий механізм людського тіла, помножений на індивідуальність кожного з нас, потребує виваженого наукового підходу: не завжди «швидше, вище, сильніше» означає «здоровіше», складність виконаних асан не гарантує душевного спокою, так само як і важкість піднятих гантелей – красивої форми біцепсу. Принаймні на початку своєї аматорської спортивної кар’єри обов’язково займайтеся з тренером.

Підписатись на дайджест



  • X