Лікбез з PrEP: ліки, що на 96% знижують можливість зараження ВІЛ

Потенційна можливість отримати ВІЛ внаслідок сексуального акту – та сумнозвісна ложка дьогтю, що додає прохолоди в найпалкіші стосунки, псує настрій та вбиває багато нервових клітин. На щастя, науковці давно працюють не тільки над пошуком ліків від ВІЛ, а й над вдосконаленням засобів запобігання інфікуванню – PrEP (ДКП або доконтанктною профілактикою), яка тепер є доступною і в Україні (детальніше). Що потрібно знати про можливість убезпечити себе від небажаних наслідків сексуального задоволення та як отримати доступ до цих ліків в Україні? Gettest склав зрозумілий лікбез.

PrEP, ПрЕП, ДКП, Truvada, Трувада – що означають ці слова?

PrEP або повністю pre-exposure prophylaxis – англійська назва ліків, приймаючи які, людина заздалегідь мінімізує вирогідність отримати ВІЛ від партнера у разі ризикованої сексуальної поведінки. Українською PrEP часто називаютб ДКП або доконтактною профілактикою. Нещодавно в слов’яномовній науковій спільноті було запропоновано використовувати буквальну транскрибацію абревіатури PrEP – ПрЕП, проте поки що складно сказати, чи стане вона загальновживаною. Американський препарат Трувада (Truvada) є єдиним препаратом, котрий було науково схвалено в якості доконтактної терапії, і який використовують у всьому світі. Коротше кажучи, усі ці слова та абревіації – загальна назва ліків та назва конкретного препарату.

Що мають на увазі під “ризикованою сексуальною поведінкою”?

Ризик інфікуватися ВІЛ існує, якщо людина займається сексом без презерватива (адже найвища концентрація вірусу в організмі ВІЛ-позитивного партнера – в його спермі, крові та передеякуляті). Також ВІЛ передається шляхом використання нестерильних шприців, голок, інструментарію для пірсингів чи тату. Більше інформації щодо ВІЛ та визначення свого ВІЛ-статусу шукайте в нашому FAQ

Рівень ризику зараження ВІЛ важко вирахувати математично. Проте пам’ятай, що ризики мають властивість “накопичуватися”. Іншими словами, якщо в тебе був один незахищений статевий контакт з людиною, чий ВІЛ-статус тобі невідомий, ризик зараження буде малим. Проте якщо ці контакти були регулярними, багаточисельними та відбувалися з різними партнерами, ризикованість такої поведінки зростає.

Також пам’ятай, що людина, яка має ВІЛ і може передати вірус своїм партнерам, може роками жити, не знаючи свій ВІЛ-статус та не відчуваючи жодних зовнішніх проявів захворення. Тож  факт, що партнер виглядає і веде себе як абсолютно здорова людина, не доводить того, що в нього немає ВІЛ.

З чого складаються пігулки PrEP?

Єдиний офіційно дозволений PrEP-препарат, Трувада, є комбінацією емтрицитабіна та тенофовіра. По суті він складається з тих самих препаратів, які приймають люди, що живуть з ВІЛ.

Як діє PrEP?

Препарат Трувада блокує фермент ВІЛ всередині клітин і не дає вірусу “копіювати” себе, збільшуючи кількість своїх часток в організмі. Він “гальмує” ВІЛ, завдяки чому розвиток інфекції не відбувається.

PrEP ще тестують чи ці препарати вже перевірені та надійні?

Перші дослідження Трувади розпочалися в 2004 році. Довгий час до препарату ставилися скептично, проте в 2012 році FDA (Food and Drug Administration, агентство Міністерства охорони здоров’я і соціальних служб США, один з авторитетних федеральних виконавчих департаментів) затвердило його дію. У вересні 2015 року Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендувала PrEP в якості методу профілактики для ключових груп населення. Зараз його застосовують такі країни, як США, Франція, Австралія, Бразилія, Канада, Швейцарія, Німеччина, Італія тощо, то ж можна впевнено сказати, що його дія є клінічно підтвердженою. В Східній Європі Україна стала другою після Грузії країною, в якій почали впроваджувати PrEP.

Так PrEP лікує ВІЛ чи є профілактикою?

PrEP є саме профілактичним препаратом. Його можна порівняти з протизаплідними пігулками, які приймають жінки, аби зачаття не відбулося, або зі щепленнями, які роблять туристи, аби не захворіти на малярію під час подорожі в східні країни.

Хто може приймати PrEP?

PrEP прописують людям, які мають ВІЛ-негативний статус, а також здорову печінку. Перед початком прийому таблеток ти маєш пройти обстеження у лікаря, а також повторювати його раз на 3 місяці.

Як приймати PrEP?

Пігулки потрібно приймати щодня та в один і той самий час. У випадку, якщо ти забув прийняти пігулку вчасно, потрібно зробити це якнайшвидше, та продовжити регулярний прийом з наступного дня.

Чи можна бути на 100% впевненим у захисті від ВІЛ, який дає чоловіку PrEP?

Проведено багато досліджень, які показали, що люди, які приймали ПрЕП, мали приблизно в 90 разів менше шансів інфікування ВІЛ, ніж люди в групах порівняння, які не отримували препарат або отримували пігулку плацебо. Це високий показник, але не стовідсотковий. Ти все одно можеш отримати ВІЛ, особливо якщо приймаєш препарат нерегулярно або якщо отримав від когось стійкий (резистентний) штам ВІЛ.

PrEP замінить мені презерватив?

Як ми вже пояснили, PrEP не забезпечує 100% захист від передачі ВІЛ, то ж для більшої впевненості не забувай користуватися презервативами. За такої комбінації ризик зараження ВІЛ є мікроскопічним.

Скільки потрібно чоловіку приймати PrEP, щоб він почав діяти?

Препарат Трувада захистить тебе лише в тому випадку, якщо його концентрація в крові достатня для придушення реплікації вірусу в той час, коли у тебе стався небезпечний контакт з рідиною з ВІЛ. Це означає, що для досягнення правильного ефекту, прийом PrEP потрібно розпочати завчасно. Не плутай PrEP з ПКП (про неї ми розповідаємо за посиланням).

Препарат Трувада створює захисний бар’єр у тканинах слизових оболонок прямої кишки та анального каналу людини через 7 днів після початку прийому. Втім, вважається, що тільки через 21 день ліки досягають необхідних концентрацій в тканинах людини. А ми ж хочемо максимально себе убезпечити, правда? То ж не поспішаймо. І пам’ятай: дія ліків може бути індивідуальною, тож під час прийому Трувади важливо консультуватися зі своїм лікарем, а сам препарат є ефективним тільки у випадку регулярного, безперебійного прийому.

Чи є PrEP небезпечним для організму?

За роки тестувань та використання науковцями було виявлено дуже незначні побічні ефекти прийому Трувади. Вплив на нирки та печінку є мінімальним.

Чому не існує інших PrEP препаратів, крім Трувади?

Науковці продовжують розробки. В найближчі роки очікується поява нових форм PrEP – у вигляді гелей, ін’єкцій, пристроїв, що імплантуються людині тощо.

Скільки коштує лікування PrEP?

Загалом річний курс пігулок коштує від 14 000 $ на рік. Проте в 20 країнах по всьому світу PrEP покривається страховкою або забезпечується благодійними фондами. Україна нещодавно стала однією з цих країн.

Як отримати PrEP в Україні?

З грудня 2017 року в Україні розпочалася перша програма, завдяки якій 100 бажаючих зможуть скористатися безкоштовними послугами PrEP. Організація «АЛЬЯНС.ГЛОБАЛ» отримала право реалізувати пілотний проект впровадження PrEP серед чоловіків, що мають секс з чоловіками, і трансгендерних жінок.

Участь в проекті передбачає забезпечення безкоштовним річним курсом PrEP, безкоштовні консультації лікарів та соціальних працівників, безкоштовні медичні обстеження раз на три місяці (в тому числі перед початком проекту і після його завершення), безкоштовну вакцинацію від вірусного гепатиту В. Більш детально про програму можна дізнатися за телефоном 044-332-00-63 або написавши запит на електронну адресу inf@ga.net.ua (в темі листа вказати «PrEP»).

Де знайти більше інформації щодо PrEP?

PrEP – надзвичайно актуальна для світової спільноти тема, тож новини та персональні історії тих, хто вже приймає препарат, постійно з’являються на тематичних сайтах – наприклад, My PrEP Experience (http://myprepexperience.blogspot.com). Для тих, хто детально хоче розібратися в питанні, на освітній онлайн-платформі Coursera викладено цілий теоретичний курс з PrEP – для пацієнтів та професіоналів (https://ru.coursera.org/learn/prep).

Підписатись на дайджест  • X