Лікбез з PrEP: ліки, що на 98% знижують можливість зараження ВІЛ

Отримати PrEP безкоштовно Ви зможете через сервіс: www.PrEP.com.ua

Потенційна можливість отримати ВІЛ внаслідок сексуального акту – та сумнозвісна ложка дьогтю, що додає прохолоди найпалкішим стосункам, псує настрій та вбиває багато нервових клітин. На щастя, науковці давно працюють не тільки над пошуком ліків від ВІЛ, а й над вдосконаленням засобів запобігання інфікуванню – PrEP (ДКП або доконтактною профілактикою), яка тепер  доступна і в Україні (детальніше). Що потрібно знати про можливість убезпечити себе від небажаних наслідків сексуального задоволення та як отримати доступ до цих ліків в Україні? Get Test склав зрозумілий лікбез

Отримати PrEP безкоштовно Ви зможете через сервіс: www.PrEP.com.ua

PrEP, ПрЕП, ДКП, TDF/FTC – що означають ці слова?

PrEP, або повністю pre-exposure prophylaxis – англійська назва ліків, приймаючи які людина заздалегідь мінімізує імовірність отримати ВІЛ від партнера у разі ризикованої сексуальної поведінки. Українською PrEP часто називають ДКП, або доконтактною профілактикою. Нещодавно в слов’яномовній науковій спільноті було запропоновано використовувати буквальну транскрибацію абревіатури PrEP – ПрЕП, проте поки що складно сказати, чи стане вона загальновживаною. Американський препарат з діючою речовиною TDF/FTC (emtricitabine/tenofovir) поки єдиний науково схвалений в якості доконтактної терапії, і який використовують у всьому світі. Коротше кажучи, усі ці слова та абревіації – загальна назва ліків та назва діючої речовини.

 

Що мають на увазі під “ризикованою сексуальною поведінкою”?

Ризик інфікуватися ВІЛ існує, якщо людина займається сексом без презерватива (адже найвища концентрація вірусу в організмі ВІЛ-позитивного партнера – в його спермі, крові та передеякуляті). Також ВІЛ передається шляхом використання нестерильних шприців, голок, інструментарію для пірсингу чи тату. Більше інформації щодо ВІЛ та визначення свого ВІЛ-статусу шукайте в нашому FAQ.

Рівень небезпеки зараження ВІЛ важко вирахувати математично. Проте пам’ятай, що ризики мають властивість “накопичуватися”. Іншими словами, якщо в тебе був один незахищений статевий контакт з людиною, ВІЛ-статус якої тобі невідомий, ризик зараження буде малим. Проте якщо ці контакти були регулярними, чисельними та відбувалися з різними партнерами, ризикованість такої поведінки зростає.

Також пам’ятай, що людина, яка має ВІЛ і може передати вірус своїм партнерам, може роками жити, не знаючи свого ВІЛ-статусу та не відчуваючи жодних зовнішніх проявів захворювання. Тож факт, що партнер виглядає і веде себе як абсолютно здорова людина, не доводить того, що в нього немає ВІЛ.

З чого складаються пігулки PrEP?

Єдиний офіційно дозволений PrEP-препарат є комбінацією емтрицитабіну та тенофовіру (англійською TDF/FTC). По суті до нього входять ті ж діючі речовини, як і до препаратів, які приймають люди, що живуть з ВІЛ.

 

Як діє PrEP?

Комбінований препарат блокує фермент ВІЛ всередині клітин і не дає вірусу “копіювати” себе, збільшуючи кількість своїх часток в організмі. Він “гальмує” ВІЛ, завдяки чому інфекція не прогресує.

 

PrEP ще перебуває на стадії тестування чи ці препарати вже перевірені та надійні?

Перші дослідження PrEP-терапії розпочали в 2004 році. Довгий час до препарату ставилися скептично, проте в 2012 році FDA (Food and Drug Administration, агентство Міністерства охорони здоров’я і соціальних служб США, один з авторитетних федеральних виконавчих департаментів) підтвердило його дію. У вересні 2015 року Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендувала PrEP в якості методу профілактики для ключових груп населення. Зараз його застосовують такі країни як США, Франція, Австралія, Бразилія, Канада, Швейцарія, Німеччина, Італія, тож можна впевнено сказати, що його дія є клінічно підтвердженою. У Східній Європі Україна стала другою після Грузії, де почали впроваджувати PrEP.

То PrEP лікує ВІЛ чи є профілактикою?

PrEP є саме профілактичним препаратом. Його можна порівняти з протизаплідними пігулками, які приймають жінки, аби уникнути зачаття, або зі щепленнями, які роблять туристи, аби не захворіти на малярію під час подорожі в тропічні країни.

 

Хто може приймати PrEP?

PrEP прописують людям, які мають ВІЛ-негативний статус. Перед початком прийому таблеток ти маєш пройти обстеження у лікаря, а також повторювати його раз на 3 місяці.

 

Як приймати PrEP?

Пігулки потрібно приймати щодня в один і той самий час. У випадку, якщо ти забув прийняти пігулку вчасно, потрібно зробити це якнайшвидше та продовжити регулярний прийом з наступного дня.

Чи можна бути на 100% впевненим у захисті від ВІЛ, який дає чоловікові PrEP?

Проведено багато досліджень, які показали, що люди, які приймали ПрЕП, мали приблизно в 90 разів менше шансів інфікування ВІЛ, ніж люди в групах порівняння, які не отримували препарат або отримували пігулку плацебо. Це високий показник, але не стовідсотковий. Ти все одно можеш підхопити ВІЛ, особливо якщо приймаєш препарат нерегулярно або якщо контактував з інфікованою стійким (резистентним) штамом ВІЛ особою.

 

PrEP замінить мені презерватив?

Як ми вже пояснили, PrEP не забезпечує 100% захисту від передачі ВІЛ, то ж для більшої впевненості не забувай користуватися презервативами. За такої комбінації ризик зараження ВІЛ є мікроскопічним.

 

Скільки часу потрібно приймати PrEP, щоб він почав діяти?

Комплекс терапії захистить тебе лише в тому випадку, якщо його концентрація в крові достатня для придушення реплікації вірусу в той час, коли у тебе стався небезпечний контакт з інфікованою рідиною. Це означає, що для досягнення правильного ефекту прийом PrEP потрібно розпочати завчасно. Не плутай PrEP з постконтактною профілактиною (ПКП) (про неї ми розповідаємо за посиланням).

Препарат створює захисний бар’єр у тканинах слизових оболонок прямої кишки та анального каналу людини за 7 днів після початку прийому. Втім, вважають, що тільки за 21 день ліки досягають необхідних концентрацій в тканинах організму. А ми хочемо максимально себе убезпечити, правда ж? Тож не поспішаймо. І пам’ятай: дія ліків може бути індивідуальною, тому під час прийому ВІЛ-профілактики важливо консультуватися зі своїм лікарем, а сам препарат є ефективним тільки у випадку регулярного, безперебійного прийому.

Чи є PrEP безпечним для організму?

За роки тестувань та використання науковці виявили дуже незначні побічні ефекти прийому. Вплив на нирки та печінку є мінімальним.

 

Чому комплекс PrEP-препаратів наразі єдиний? Чи є генерики?

Науковці продовжують розробки. Найближчими роками очікують появи нових форм PrEP – у вигляді гелів, ін’єкцій, пристроїв, що імплантують людині.

 

Скільки коштує лікування PrEP?

Загалом річний курс пігулок коштує від $14 000. Проте в 20 країнах по всьому світу PrEP покривають страховки або забезпечують благодійні фонди. Україна нещодавно стала однією з них.

Як отримати PrEP в Україні?

З грудня 2017 року в Україні розпочалася перша програма, завдяки якій 100 охочих зможуть безкоштовно отримувати PrEP. Організація «АЛЬЯНС.ГЛОБАЛ» отримала право реалізувати пілотний проект впровадження PrEP серед чоловіків, що мають секс з чоловіками, і трансгендерних жінок.

Участь в проекті передбачає забезпечення безкоштовним річним курсом PrEP, безкоштовні консультації лікарів та соціальних працівників, безкоштовні медичні обстеження раз на три місяці (в тому числі перед початком проекту і після його завершення), безкоштовну вакцинацію від вірусного гепатиту В.

Детальніше про програму можна дізнатися за телефоном (044) 332-00-63 або написавши запит на електронну адресу inf@ga.net.ua (в темі листа вказати «PrEP»).

Де знайти більше інформації щодо PrEP?

PrEP – надзвичайно актуальна для світової спільноти тема, тож новини та персональні історії тих, хто вже приймає препарат, постійно з’являються на тематичних сайтах – наприклад, My PrEP Experience (http://myprepexperience.blogspot.com). Для тих, хто детально хоче розібратися в питанні, на освітній онлайн-платформі Coursera викладено цілий теоретичний курс з PrEP – для пацієнтів та професіоналів (https://ru.coursera.org/learn/prep).

Підписатись на дайджест  • X