Медичні інновації, що вже завтра змінять наше життя.

Розповідаємо про наукові розробки, які в найближчий час змінять наше ставлення до масово поширених нездужань – аутизму, депресії, діабету.

Нам пощастило жити в часи, коли кашель та зубний біль вже не лікують розчином на основі кокаїну, а ВІЛ-позитивні люди можуть прожити довге та насичене життя. Завдяки пеніциліну та іншим медичним відкриттям населення Землі тепер дихає одне одному в потилицю та штовхається ліктями, збільшивши свою чисельність з 1927 року більше ніж в три рази. Проте науковий прогрес натякає, що наступному поколінню прийдеться жити ще тісніше: планетою ходитимуть мільярди сяючих уберменшів, які забудуть про ускладнення від алергій та діабету, середня продовжуваність життя яких сягатиме позначки в понад 90 років.

Як в такому випадку людство владнає проблему перенаселення – інше питання, а сьогодні ми розглянемо інновації у галузі медицини , які незабаром вирішать деякі з найпоширеніших проблем зі здоров’ям. Деталі – в адаптованому перекладі матеріалу, опублікованого на ресурсі Wired

 

У віці від 0 до 12

 

Алергія

Статистика стверджує, що близько 220-250 мільйонів людей в усьому світі страждають від харчових алергій, зокрема –  алегрії на горіхи. Цей розлад особливо небезпечний для дітей. Допомогти зможе епікальна імунотерапія. Це спеціальний патч для шкіри з прошарком білку арахісу, який активує імунні клітини, змушуючи їх рухатись до лімфовузлів (які допомагають контролювати алергічну реакцію), уникаючи потрапляння до кровотоку. Патч все ще проходить експериментальні тестування, проте науковці сподіваються, що винахід буде сприяти формуванню толерантності до речовини, не викликаючи травматичних симптомів.

Аутизм

Підступною рисою аутизму є те, що його рідко діагностують в ранньому віці. В той же час, медичне втручання, розпочате до 4 років, дозволяє значно покращити успіхи дитини в пізнанні навколишнього світу, мовленні та розвитку адаптивної поведінки. Науковці використали штучний інтелект для аналізу роботи мозку немовлят: під час експериментів з 6-місячними дітьми, він зміг з точністю до 96% передбачити, чи розвинеться в них аутизм до 2 років.

Слух

Приблизно у віці 6 місяців мозок дитини зосереджується на засвоєнні мовлення, аналізуючи усі звуки, які він чув до цього. Глухі немовлята ризикують пропустити цей критично важливий момент розвитку, навіть за умови вживлення кохлеарних імплантантів. Науковці розробили алгоритм машинного навчання, який аналізує МРТ дітей, щоб передбачити їх розвиток і визначити, чи потрібна їм додаткова допомога на цьому етапі життя.

Зір
Амбліопія або ліниве око – поширена візуальна недостатність у дітей. Останні дослідження показали, що ігри віртуальної реальності можуть бути більш ефективними для її лікування, ніж традиційна процедура з використанням пов’язки для очей. Системи VR запускають різні зображення для кожного ока, щоб створити ілюзію 3-D простору і під час гри більша частина важливої інформації може передаватися на слабке око. Така розвага перетворюється на тренування для мозку та стимулює обидва ока працювати спільно.

У віці від 13 до 26

Струс мозку
Майже десята частина спортивних травм учнів середньої школи припадає на струси мозку. Такі травми горезвісні тим, що важко діагностуються, тому лікарям буває непросто визначити правильний комплекс лікувальних заходів. Нещодавнє дослідження показало, що рівень тау-білку (Microtubule-associated protein tau, MAPT) у крові молодих людей, які зазнали струсу мозку, корелює з тривалістю часу, необхідного молодому спортсмену для фізичного відновлення. Простий аналіз крові, який дозволить точно прогнозувати час відновлення, може бути винайдено зовсім скоро.

Депресія
Приблизно 20% населення Землі в підлітковому віці страждає від депресії, а в 5-10% її симптоми час від часу проявляються протягом усього життя. Можливо, полегшити підліткам пубертатний період зможе новий винахід – чатбот, який займається когнітивно-поведінковою терапією. Він щодня збирає інформацію щодо настрою користувача та допомагає йому боротися з шаблонним негативним мисленням.

 

Діабет
Цукровий діабет типу 1 часто виникає в підліткові роки, коли комплекс аналізів та ліків, котрі щодня мають прийматися дитиною за графіком, перетворюються на неабиякий тягар. Для полегшення цього завдання було створено MiniMed 670G – систему інсулінового дозування, яка підходить для пацієнтів старше 14 років. Вона автоматично вимірює рівень глюкози у крові та використовує алгоритм для визначення точного часу введення інсуліну.

ВІЛ
Понад 4 мільйони молодих людей Землі живуть з ВІЛ. Наука досягла величезних успіхів у боротьбі з вірусом, а позитивний статус вже не вважається смертельним вироком. Але для того, щоб тримати захворювання під контролем, пацієнти повинні дотримуватись складного щоденного режиму прийому АРВ-терапії. Щоб полегшити цю систему, вчені розробили капсулу з шести елементів, яку пацієнти приймають лише один раз на тиждень. Особливість у тому, що оболонки пігулок складаються з різних
полімерів, які розчиняються з різною швидкістю, доставляючи ліки клітинам протягом певного часу.

Ось тут Get Test підготував “Шість аргументів, чому так важливо приймати антиретровірусну терапію за розкладом

Підписатись на дайджест  • X